دیتکو - لوگو
Search
Close this search box.

تحلیل‌گران: پایان بازار نزولی بیت کوین نزدیک است

فهرست عنوان محتوای صفحه

[ad_1]

کاهش ناگهانی قیمت بیت کوین در هفته گذشته، اولین سقوط جدی بازار ارزهای دیجیتال در ۴ ماه اخیر بود. برخی از کارشناسان معتقدند که بازار نزولی در حال نزدیک‌شدن به روزهای پایانی است و نشانه‌های از آغاز یک روند صعودی جدید در آن دیده می‌شود.

به گزارش نیوز بی‌تی‌سی، در ۲۴ ساعت گذشته قیمت بیت کوین و دیگر ارزهای مطرح بازار اندکی کاهش یافته است. در لحظه نگارش این گزارش بیت کوین با قیمتی حدود ۴۵,۷۰۰ دلار معامله می‌شود. قیمت در ۲۴ ساعت گذشته رشدی ۲.۰۲ درصدی داشته و در ۷ روز گذشته ۱۲.۶۹ درصد کاهش یافته است.

سقوط ۱۰ درصدی قیمت بیت کوین؛ علت چه بود؟
نمودار قیمت بیت کوین (نمای ۱ ساعته بازار بیت کوین/ دلار)

علی مارتینز (Ali Martinez)، تحلیل‌گر بازار ارزهای دیجیتال، گفته است سطوح فعلی از حمایت ضعیفی برخوردار هستند. شاخص «IOAMP» که با بررسی قیمت خرید و فروش آدرس‌های مختلف میزان اعتبار سطوح حمایتی و مقاومتی را اندازه‌گیری می‌کند، نشان می‌دهد که ۱۵۰,۰۰۰ آدرس با قیمتی بین ۴۲,۹۰۰ تا ۴۴,۲۲۰ دلار بیت کوین خریده‌اند.

اگر در ادامه قیمت به زیر این سطوح برسد، احتمالاً ۳۷,۶۰۰ و ۴۰,۲۵۰ دلار به‌عنوان حمایت‌های بعدی بیت کوین عمل خواهند کرد.

سقوط ۱۰ درصدی قیمت بیت کوین؛ علت چه بود؟
شاخص IOAMP بیت کوین

چک میت (Checkmate)، یکی از تحلیل‌گران گلاسنود، گفته است سقوط اخیر بازار که قیمت بیت کوین را از ۵۲,۰۰۰ دلار به ۴۳,۰۰۰ دلار رساند، تحت تأثیر اهرم‌های بالای موقعیت‌های معاملاتی در بازارهای مشتقه بوده است. او می‌گوید بیشتر معامله‌گران بازارهای مشتقه موقعیت لانگ (خرید) باز کرده بودند.

در نتیجه بازار ارزهای دیجیتال برای اولین بار از ماه مه (اردیبهشت) یک حرکت نزولی گسترده را تجربه کرد و بار دیگر از لیکوییدشدن گسترده موقعیت‌های معاملاتی صدمه دید. چک میت و علی مارتینز هر دو به این موضوع اشاره کرده‌اند که افزایش فشار موقعیت‌های شورت (فروش) و سقوط قیمت به سطح ۴۷,۰۰۰ دلار، به خاطر بروز ضعف در ساختار بازار رخ داده است.

داده‌های پلتفرم تحلیل بلاک چین کریپتو کوانت (CryptoQuant) نشان می‌دهد که پیش از انتشار خبر جعلی همکاری فروشگاه‌های زنجیره‌ای والمارت (Walmart) و لایت کوین، حجم قابل‌توجهی بیت کوین به صرافی‌های ارز دیجیتال واریز شده است. ورود بیش از ۵,۰۰۰ بیت کوین به پلتفرم‌های معاملاتی آن هم قبل از انتشار این خبر، نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بزرگ‌تر خود را برای یک حرکت ناگهانی آماده می‌کردند.

با وجود روند نزولی حاکم بر بازار، برایان پسفیلد (Brian Pasfield)، مدیر بخش فناوری باندد فایننس (Bonded Finance)، درباره سقوط اخیر گفته است:

اکنون فرصتی برای سرمایه‌گذاران باهوش به وجود آمده است، چراکه معامله‌گران مردد، از اخبار [اخیر] وحشت‌زده هستند و ارزهای خود را رها کرده‌اند تا سرمایه‌گذاران باهوش‌تر آنها را بخرند.

سرمایه‌گذاران بلندمدت نگاهی صعودی به بازار دارند

تحلیل‌گر گلاسنود گفت نرخ تأمین سرمایه (Funding Rate) کاهش قابل‌توجهی داشته است. اصطلاح نرخ تأمین سرمایه به مقدار کارمزدی اشاره دارد که دارندگان قراردادهای لانگ (آنهایی که معتقدند قیمت افزایش پیدا می‌کند) و دارندگان قراردادهای شورت (آنهایی که معتقدند قیمت کاهش پیدا می‌کند) باید به طرف دیگر معامله پرداخت کنند تا بازار در تعادل باشد.

همان‌طور که در تصویر زیر دیده می‌شود، این تحلیل‌گر معتقد است که معامله‌گران در حال کاهش بدهی (Deleverage) خود هستند. منظور از کاهش بدهی شرایطی است که سرمایه‌گذاران به منظور تسویه سریع بدهی‌ها دارایی خود را به‌ فروش برسانند.

سقوط ۱۰ درصدی قیمت بیت کوین؛ علت چه بود؟
شاخص نرخ تأمین سرمایه بیت کوین

علاوه بر این، سقوط اخیر نتوانسته جهشی را در نرخ رکود تعدیل‌شده (Entity Adjusted Dormancy) ایجاد کند. از این نرخ برای اندازه‌گیری موجودی بیت کوین صرافی‌های ارز دیجیتال در یک دوره خاص استفاده می‌شود. زمانی که این نرخ افزایش می‌یابد بازار بیت کوین حداقل برای کوتاه‌مدت نزولی می‌شود.

با توجه به گفته‌های چک میت، وضعیت فعلی این شاخص نشان می‌دهد که ترجیح بازار در حال حاضر، نگهداری بلندمدت است. علاوه بر این، شاخص هولد ویوز (HOLD Waves)، که قدمت بیت کوین‌های موجود در کیف پول سرمایه‌گذاران را اندازه‌گیری می‌کند، نشان می‌دهد که علاقه سرمایه‌گذاران به بازار در پایین‌ترین سطح تاریخی خود قرار دارد. تحلیل‌گر گلاسنود می‌گوید این اتفاق نشانه «نزدیک‌شدن به پایان بازار نزولی» است.

چک میت در این رابطه گفت:

برعکس این موضوع معمولاً در پایان بازارهای صعودی و نقطه اوج هر چرخه اتفاق می‌افتد؛ زمانی که بیشتر واحدهای قدیمی تحت‌تأثیر افزایش تقاضا، پوشش رسانه‌ای بازار و رشد قیمت، در حال خرج‌شدن هستند و به [حساب] سرمایه‌گذاران جدید واریز می‌شوند.

سقوط ۱۰ درصدی قیمت بیت کوین؛ علت چه بود؟
نمودار حجم بیت کوین‌هایی که کمتر از ۳ ماه قدمت دارند

[ad_2]

لینک منبع

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای درخواست مشاوره رایگان، از ساعت 8 الی 22 تماس بگیرید.

09338752044