دیتکو - لوگو
Search
Close this search box.

جک دورسی به‌دنبال ایجاد امکان دسترسی به دیفای در شبکه بیت کوین است

فهرست عنوان محتوای صفحه

[ad_1]

جک دورسی بنیان‌گذار توییتر و مدیرعامل شرکت پرداختی اسکوئر (Square)، می‌گوید در حال برنامه‌ریزی برای ایجاد یک پلتفرم مبتنی بر بیت کوین جهت ارائه خدمات در حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) است. با این‌ حال برخی معتقدند که این پروژه بسیار شبیه به اتریوم بوده و امکان پیاده‌سازی آن در شبکه بیت کوین وجود ندارد.

به گزارش کریپتو بریفینگ، مدیرعامل توییتر و اسکوئر شب گذشته با انتشار توییتی اعلام کرد که اسکوئر یک کسب‌و‌کار جدید با تمرکز بر ساخت یک پلتفرم باز و بدون نیاز به مجوز برای فعالیت در حوزه ارائه خدمات مالی غیر متمرکز، ایجاد خواهد کرد. او پیش از قرار دادن لینک مربوط به حساب توییتری جدید این پروژه با نام تی‌بی‌دی (TBD)، افزود که بیت کوین تمرکز اصلی این پلتفرم خواهد بود.

دورسی هم‌چنین توضیح داد که این پروژه منبع‌باز (Open Source) است و با پروژه ارز دیجیتال اسکوئر (Square Crypto) که از سوی این شرکت تأمین مالی می‌شود متفاوت خواهد بود اما اسکوئر آن را هدایت می‌کند. او افزود که تیم اولیه ایده‌هایی را درباره آنچه بر روی این پلتفرم ساخته خواهد شد ارائه کرده است.

در حال‌ حاضر مشخص نیست که عنصر کسب‌و‌کار این سرمایه‌گذاری تا چه حد در این پلتفرم نقش دارد و آیا به اندازه بیت کوین غیرمتمرکز است یا خیر.

همچنین بخوانید: دیفای (DeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟

در گذشته اجرای پروژه‌های دیفای در شبکه بیت کوین به‌طور گسترده مورد بحث قرار گرفته است. بسیاری از بزرگ‌ترین طرفداران بیت کوین می‌گویند که این شبکه می‌تواند به‌طور عملی از یک اکوسیستم دیفای پشتیبانی کند. تا به امروز هیچ توسعه‌ای در حوزه دیفای شبکه بیت کوین به سرانجام نرسیده است. با این حال تکامل شبکه لایتنینگ و به‌روزرسانی تپروت (Taproot) که قابلیت قراردادهای هوشمند را به شبکه بیت کوین اضافه می‌کند، امکانات این بلاک چین را گسترش می‌دهد.

اکنون بسیاری از اعضای جامعه ارز دیجیتال با اشاره به شباهت‌های بین ایده دورسی و مرجع اصلی امور مالی غیرمتمرکز، یعنی اتریوم، نسبت به اطلاعیه او واکنش نشان دادند.

یکی از کاربران توییتر با عنوان «ChainLinkGod» در این خصوص نوشت:

آیا می‌خواهی اتریوم را دوباره ایجاد کنی؟

لارک دیویس (Lark Davis)، از سرمایه‌گذاران و اینفلوئنسرهای ارز دیجیتال نیز در توییتی نوشت:

می‌توانی به‌جای آن از اتریوم استفاده کنی؟

میهایلو بجلیک (Mihailo Bjelic)، هم‌بنیان‌گذار پالیگان گفته است اجرای ایده دورسی در شبکه بیت کوین امکان‌پذیر نیست و چنین چیزی هم‌اکنون در بلاک چین اتریوم و راهکارهای مقیاس‌پذیری مانند پالیگان وجود دارد. او هم‌چنین خاطرنشان کرد که دورسی به‌تازگی از اتریوم برای فروش اولین توییت خود به‌عنوان یک توکن غیر مثلی (NFT) استفاده کرده است.

بسیاری از طرفداران بیت کوین نیز به رشته توییت‌هایی که از طرح دورسی پشتیبانی می‌کنند واکنش نشان دادند. دورسی به یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های جامعه بیت کوین تبدیل شده است و به حمایت‌های قاطع خود از ارز دیجیتال برتر بازار مشهور است. او میلیون‌ها دلار برای کمک به پذیرش بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده و گفته است که می‌خواهد آن را به «ارز اینترنت» تبدیل کند. با این‌ حال او مانند بسیاری از طرفداران بیت کوین، علاقه کمتری به بلاک چین‌های دیگر از جمله اتریوم دارد. دورسی در کنفرانس «بیت کوین ۲۰۲۱» گفت که ارزهای دیجیتال دیگر برایش اهمیتی ندارند.

اوایل ماه گذشته، زمانی که توییتر مجموعه‌ای از توکن‌های غیرمثلی مبتنی بر اتریوم را عرضه کرد، دورسی به‌دلیل مواضعش در حمایت از بیت کوین مورد انتقاد قرار گرفت. دیدگاه‌های او در آن زمان نشان می‌داد که با این موضوع مخالف است. هنگامی که یکی از کاربران توییتر گفت که حرکت دورسی به سمت توکن‌های غیرمثلی نشان می‌دهد که او به‌زودی اتریوم می‌خرد، دورسی با یک «نه» ساده پاسخ داد.

در حال‌ حاضر اتریوم عملاً میزبان صنعت امور مالی غیر متمرکز و توکن‌های غیرمثلی است. حدود ۵۵ میلیارد دلار هم در پروتکل‌های مبتنی بر اتریوم مانند آوی (Aave)، یونی سواپ (Uniswap)، کرو فایننس (Curve Finance) و میکر (Maker) قفل شده است.

[ad_2]

لینک منبع

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای درخواست مشاوره رایگان، از ساعت 8 الی 22 تماس بگیرید.

09338752044