پردازنده های Ice Lake Xeon برای مک پرو ۲۰۲۲ اپل

به نظر می‌رسد باید شاهد استفاده از پردازنده های Ice Lake Xeon W 3300 برای مک پرو ۲۰۲۲ اپل باشیم در حالی که سیب گاز زده به شدت از اینتل فاصله گرفته است. این شایعه از سوی Yuuki_AnS منتشر شده که مدتیست اخبار مربوط به خانواده‌های Intel Xeon برای ورک استیشن‌ها و سرورها را منتشر می‌کند که معمولا صحیح نیز هستند.

همین چند وقت پیش بود که درباره پردازنده‌های Xeon W 3300 Ice Lake صحبت کردیم و حالا افشاگر ادعا می‌کند که Apple Mac Pro 2022 از این چیپ‌ها استفاده خواهد کرد و اگر صحیح باشد یعنی اپل فعلا عرضه سیستم روی چیپ‌های Jade خود بر پایه دومین نسل از سیلیکون ARM را که همچنین با نام M2 نیز شناخته می‌شود، به تاخیر انداخته است.

پردازنده های Ice Lake Xeon برای مک پرو ۲۰۲۲ اپل

مک پرو اپل

حتی ممکن است که این غول تکنولوژی مک پروهای جدید خود را با هر دو چیپ Xeon W 3300 و Jade منتشر کند. در حال حاضر تصور می‌شود که Mac Pro با سیستم روی چیپ Jade تحت دو پیکربندی با ۲۰ هسته و ۴۰ هسته ارائه می‌شود. پیکربندی پایه شامل ۱۶ هسته پردازشی سطح بالا و ۴ هسته بهینه خواهد بود در حالی که پیکربندی قدرتمندتر نیز ۳۲ هسته با عملکرد بالا و ۸ هسته با عملکرد پایین را شامل خواهد شد.

مک پرو ۲۰۲۲ با پردازنده‌های Xeon W 3300 اما تا ۳۸ هسته و ۷۶ رشته را در بر خواهد داشت. خانواده ایستگاه کاری Xeon W 3300 از سوکت LGA 4189 با توان حرارتی ۲۷۰ وات، ۶۴ خط PCI Express Gen 4.0 و حافظه‌های ۸ کاناله DDR4 3200 استفاده می‌کند. پردازنده Xeon W-3375 سریع‌ترین چیپ لیست شده با ۳۸ هسته و ۷۶ رشته می‌باشد. گفته شده که این چیپ ۵۷ مگابایت حافظه کش در اختیار خواهد داشت که ۱٫۵ مگابایت برای هر هسته بوده و فرکانس حداکثر نیز ۴٫۰ گیگاهرتز اعلام شده است.

نام پردازندهمعماریهسته / رشتهفرکانس پایه / بوستحافظه کش سطح سهتوان حرارتیقیمت (اولیه)
Xeon W 3375Ice Lake
10 نانومتری
۳۸ / ۷۶۴٫۰ گیگاهرتز؟۵۷ مگابایت۲۷۰ وات؟۶۱۹۶٫۳۲ دلار
Xeon W 3365Ice Lake
10 نانومتری
۳۲ / ۶۴۴٫۰ گیگاهرتز؟۴۸ مگابایتنامشخص۵۲۹۵٫۹۷ دلار
Xeon W 3345Ice Lake
10 نانومتری
۲۴ / ۴۸۴٫۰ گیگاهرتز؟۳۶ مگابایتنامشخص۲۹۳۰٫۰۰ دلار
Xeon W 3335Ice Lake
10 نانومتری
۱۶ / ۳۲۴٫۰ گیگاهرتز؟۲۴ مگابایتنامشخص۱۴۶۵٫۵۸ دلار
Xeon W 3323Ice Lake
10 نانومتری
۱۴ / ۲۸۴٫۰ گیگاهرتز؟۲۱ مگابایتنامشخص۱۰۷۱٫۴۵ دلار

جالب توجه است که اپل همچنان از لاین آپ ایستگاه کاری اینتل بجای محصولات AMD مانند Threadripper Pro استفاده می‌کند. البته از نظر گرافیک برای محصولات مک و مک پرو تیم سرخ انتخاب اول سیب گاز زده است اما به نظر می‌رسد فعلا با پردازنده‌های تیم آبی ادامه خواهند داد تا سیلیکون به حد کافی از عملکرد دست یابد. هر چند که اپل موفق شده فاصله را بخش مصرف کننده کاهش دهد اما این موضوع در دسته سرور و ایستگاه کاری زمان بسیار بیشتری را می‌طلبد و فعلا باید شاهد استفاده از پردازنده‌های Xeon اینتل یا حتی Threadripper Pro تیم سرخ در آینده باشیم.

امتیاز: ۵٫۰ از ۵ (۱ رای)