دیتکو - لوگو
Search
Close this search box.

۳ دلیل برای این که ممنوعیت استخراج در چین بد نیست

فهرست عنوان محتوای صفحه

[ad_1]

درگیری چین و بیت کوین از گذشته‌های دور با قانون‌گذاری در ارتباط بوده است. از آنجا که اخبار مربوط به محدودیت‌های جدید چین بار دیگر سرخط خبرها را به خود اختصاص داده است، ضروری است تا یک بار مقررات جدید را با قوانین قدیمی این کشور مقایسه کنیم.

به گزارش کوین دسک، دولت چین اولین حکم قانونی مربوط به صنعت رمزنگاری را در سال ۲۰۱۳ منتشر کرد. در آن زمان چین بیت کوین را به‌عنوان یک دارایی مجازی معرفی و استفاده از آن در معاملات را ممنوع اعلام کرده بود. بعدها در سال ۲۰۱۷ مقامات چین مشارکت در عرضه اولیه ارزهای دیجیتال (ICO) را هم ممنوع اعلام کردند و به‌ دنبال آن قیمت بیت کوین موقتاً سقوط کرد. در ادامه حکم ممنوعیت معاملات بیت کوین سال‌به‌سال تکرار شد و در نهایت به ممنوعیت فعالیت‌های استخراج در مناطق مختلف چین ختم شد که جدید‌ترین موردِ نگران‌کننده در رابطه با قانون‌گذاری‌های دولت چین است.

پس از انتشار اعلامیه مربوط به ممنوع شدن استخراج بیت کوین در استان سیچوان چین، آخرین استانی که فعالیت‌های مرتبط با استخراج را ممنوع اعلام کرد، بسیاری از ماینرهای مجبور شدند تا برای محافظت از دستگاه‌های خود آنها را به کشورهای دیگر انتقال دهند. تخمین زده شده است که ۹۰ درصد از ظرفیت استخراج چین به دنبال ممنوعیت‌های اخیر از کار افتاده است. این خبر بسیار قابل توجه است؛ چراکه ۸۰ درصد از قدرت استخراج بیت کوین تا پیش از این در اختیار ماینرهای چینی بوده است.

در حالی که ممنوعیت فعالیت‌های استخراج در چین باعث ایجاد ترس در میان سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال شده و قیمت‌ها را با سقوطی قابل توجه مواجه کرده است، بسیاری از کارشناسان معتقدند که ممنوعیت‌های چین می‌تواند به تقویت روند صعودی بیت کوین در درازمدت کمک کند.

در ادامه قصد داریم ۳ دلیل را مطرح کنیم که نشان می‌دهد ممنوعیت‌های اخیر چین آنقدرها هم که به نظر می‌رسد، بد نیستند.

۱. چین هنوز بیت کوین را ممنوع نکرده است!

۳ دلیل برای آن‌که ممنوعیت استخراج در چین آنقدرها هم بد نیست!

مقامات چین هنوز شهروندان این کشور را مجبور نکرده‌اند تا دارایی‌های خود را به دولت تسلیم کنند. کلمات «بیت کوین» و «ممنوعیت» بارها در مورد سرکوب‌های اخیر چین به کار رفته‌اند، با این حال باید به این نکته توجه داشت که تاکنون ممنوعیتی برای نگهداری از بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال در نظر گرفته نشده است.

بانک مرکزی چین در درجه اول نگران افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال است، چراکه این موضوع به‌طور مستقیم اقتصاد و ثبات مالی این کشور را به چالش می‌کشد. با افزایش فشار محدودیت‌های مرتبط با استخراج و معاملات ارزهای دیجیتال، مقامات چینی می‌توانند امیدوار باشند که اقتصاد کشورشان از نوسانات وحشتناک ارزهای دیجیتال در امان بماند. با این حال این لفظ‌پردازی‌ها چیز چندان جدیدی نیست. محدودیت‌هایی که اخیراً برای شرکت‌های چینی در نظر گرفته شده و آنها را از ارائه خدمات مرتبط با معاملات ارزهای دیجیتال منع می‌کند، تا حد زیادی تکرار مقررات سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ است.

با وجود این که چین در ماه‌های اخیر موضع خود را نسبت به بیت کوین و ارزهای دیجیتال را تهاجمی‌تر کرده است، برخی از این محدودیت‌های اعمال شده می‌توانند همانند گذشته برچیده شوند. چین در سال ۲۰۱۷ و هم‌زمان با داغ شدن بازار ICOها، معاملات ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرد؛ با این حال شهروندان چینی معاملات خود را در صرافی‌های خارجی فعال در ژاپن و هنگ‌کنگ از سر گرفتند. تا زمانی که نگهداری از ارزهای دیجیتال در چین قانونی باشد، همواره این احتمال وجود دارد که شهروندان این کشور به دنبال راهی برای دور زدن ممنوعیت معاملات ارزهای دیجیتال باشند. البته این احتمال هم وجود دارد که دولت چین بخواهد قوانین را دقیق‌تر اجرا کند و مقررات مربوط به نگهداری از ارزهای دیجیتال را هم تغییر دهد.

۲. غیرمتمرکزتر شدن استخراج بیت کوین

مهاجرت ماینرهای بیت کوین ممکن است در کوتاه‌مدت بازار را برهم بزند. در بلندمدت اما، غیرمتمرکزترشدن استخراج می‌توانند آسیب‌پذیری شبکه بیت کوین را در برابر قانون‌گذاری‌ها و اقدامات کشورهای مختلف کمتر کند. تخمین زده شده که تا پیش از این ۶۵ درصد از استخراج بیت کوین مربوط به چین بوده است. اکنون که ماینرهای مجبور به نقل مکان به کشورهای دیگر شده‌اند، پراکنده شدن آنها در کشورهای مختلف به کاهش نگرانی‌های مرتبط با سلطه چین بر استخراج بیت کوین کمک خواهد کرد.

علاوه بر این، تداخل بین استخراج بیت کوین و سیاست‌های داخلی چین چیز چندان جدیدی نیست و پیش از این هم در سال ۲۰۱۸ شایعاتی در مورد ممنوع شدن استخراج در چین به گوش می‌رسید. در ماه مه (اردیبهشت) هم حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، هم‌زمان با کمبود و قطعی مکرر برق در سراسر کشور، تمامی فعالیت‌های مربوط به استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال را موقتاً ممنوع اعلام کرد. از آنجایی که تا پیش از این ۴.۵ درصد از کل فعالیت‌های استخراج بیت کوین در ایران انجام می‌شد، انتشار این خبر ناخوشایند بازار را که از قبل در شرایطی بی‌ثبات قرار گرفته بود، تحت تاثیر خود قرار داد.

حجم فعالیت‌های استخراج ایران در مقایسه با چین ناچیز به نظر می‌رسد. با توجه به این موضوع می‌توان گفت هر چه فعالیت ماینرها پراکنده‌تر باشد، استخراج با خطرات و مشکلات کمتری روبه‌رو خواهد بود و مهاجرت اخیر ماینرها دقیقاً همان اتفاقی است که باید در این مورد رخ دهد.

۳. سبزتر شدن صنعت استخراج

اگر همان طور که انتظار می‌رود بخش قابل توجهی از ماینرهای چینی به ایالات متحده نقل مکان کنند، این مهاجرت می‌تواند یک گام مثبت در جهت کاهش میزان تولید کربن از طرف استخراج‌کنندگان بیت کوین باشد.

ایالت تگزاس می‌تواند یکی از مقاصد اصلی ماینرهای چینی باشد. این ایالت از نظر هزینه انرژی یکی از ارزان‌‌ترین مناطق جهان است، حجم در حال افزایشی از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر را در اختیار دارد و شبکه برق آزادی دارد که هر شرکت بزرگ و کوچکی می‌تواند در آن به تولید و خریدو‌فروش انرژی بپردازد. شاید مهم‌ترین مزیت تگزاس این باشد که گرگ ابوت (Greg Abbot)، یکی از بزرگ‌ترین سیاست‌مداران طرفدار ارز دیجیتال در آمریکا را به‌عنوان فرماندار با خود دارد.

۳ دلیل برای آن‌که ممنوعیت استخراج در چین آنقدرها هم بد نیست!
مقایسه سهم مصرف ماینرها از منابع مختلف انرژی در هر قاره‌

همان طور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، آمریکای شمالی در مقایسه با آسیا و اقیانوسیه، از منابع متنوع‌تری برای تأمین انرژی استفاده می‌کند و کمتر به استفاده از زغال‌سنگ متکی است. ماینرهای آمریکای شمالی ۲۸ درصد از انرژی مورد نیاز خود را از زغال‌سنگ تأمین می‌کنند و این در حالی است که میزان مصرف ماینرهای آسیا و اقیانوسیه از این سوخت فسیلی ۶۵ درصد است. همچنین به نظر می‌رسد که ماینرهای آمریکای شمالی بیشتر به شبکه توزیع برق همگانی متصل هستند و همین موضوع می‌تواند تنوع بهره‌وری آنها از منابع مختلف انرژی را افزایش دهد.

علاوه بر این، آمریکای شمالی هم در بازار آزاد و هم از طریق مقررات دولتی، مشوق‌های بیشتری را برای استفاده ماینرها از انرژی‌های تجدیدپذیر در نظر گرفته است، چرا که مصرف بالای انرژی صنعت استخراج همچنان مورد توجه عموم مردم در ایالات متحده است.

ایلان ماسک پیش از این در ماه مه (اردیبهشت) اعلام کرده بود تا زمانی که سهم مصرف صنعت استخراج از انرژی‌های پاک به ۵۰ درصد برسد، تسلا پذیرش بیت کوین به‌عنوان یک روش پرداختی را متوقف می‌کند. در ماه ژوئن (خرداد) هم الیزابت وارن (Elizabeth Warren)، سناتور ایالت ماساچوست آمریکا، از بیت کوین به خاطر تاثیرات منفی زیست‌محیطیش انتقاد کرد و خواستار افزایش مقررات مرتبط با صنعت استخراج ارزهای دیجیتال شد. ماسک و مایکل سیلور، مدیرعامل مایکرواستراتژی، با همکاری یکدیگر شورای استخراج بیت کوین آمریکای شمالی را رهبری می‌کنند. گروهی که فعالیت‌های آن به افزایش شفافیت قانونی صنعت استخراج در آمریکا، افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و بهبود جنبه زیست‌محیطی بیت کوین است.

برخلاف مقامات چینی، قانون‌گذاری‌های مقامات آمریکای شمالی بر مبنای قاعده «همه یا هیچ» نخواهد بود. جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، ملزومات جدیدی را در برنامه بودجه سال ۲۰۲۲ خود قرار داده است که نشان می‌دهد ایالات متحده در حال حرکت به‌سمت آینده‌ای است که در آن صنعت ارز دیجیتال به طور جدی قانون‌گذاری شده اما به طور کامل ممنوع نشده است.

به نظر می‌رسد که استخراج در یک دوره چند ساله به سمت استفاده بیشتر از انرژی‌های جایگزین حرکت کند که روش پایدارتری هم برای پیشرفت این صنعت در مقابل ممنوعیت کامل آن است. چین در حالی نگرانی خود را در رابطه با تأثیرات زیست‌محیطی استخراج ابراز کرده، که خود تاکنون از موضوع اصلی دور بوده است.

در نهایت باید گفت که ممنوعیت استخراج و محدودیت مجدد معاملات ارزهای دیجیتال در چین، نمونه‌ای از مشکلاتی است که سرمایه‌گذاران همواره با بیت کوین و به طور کلی ارزهای دیجیتال داشته‌اند. با وجود تمام تعهدات، نوآوری‌ها و خلاقیتی که این فناوری برای عصر دیجیتال به ارمغان می‌آورد، همواره موانعی مانند قانون‌گذاری‌ دولت‌ها، بر سر راه این صنعت وجود دارد. با این حال این موارد عمدتاً به‌عنوان موانعی کوتاه‌مدت در یک بازی طولانی‌مدت در نظر گرفته می‌شوند. آنهایی که این توانایی را دارند که ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین را قدرتمندتر کنند، تا جایی که می‌توانند مشغول آسیب زدن به این حوزه هستند.

[ad_2]

لینک منبع

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای درخواست مشاوره رایگان، از ساعت 8 الی 22 تماس بگیرید.

09338752044