جزئیاتی از گرافیک Radeon RX 7900 XT – طراحی MCM و ۱۵۳۶۰ هسته

جزئیاتی از کارت گرافیک Radeon RX 7900 XT به عنوان پرچمدار نسل بعدی با معماری RDNA 3 و چیپ Navi 31 افشا شده تا برخی مشخصات این غول گرافیکی را در اختیار داشته باشیم. مدت زمانیست که شایعات درباره RDNA 3 و Navi 31 منتشر می‌شوند. عجیب است که ما اطلاعات زیادی را درباره این گرافیک‌ها حتی قبل از اتمام طراحی آنها در اختیار داریم. همین موضوع باعث می‌شود به صحیح بودن آنها شک کنیم هر چند که جزئیات توسط افشاگران و منابع نسبتا معتبری ارائه می‌شوند.

با چیپ پرچمدار RDNA 3 یعنی Navi 31 مواجه هستیم که نیرو بخش کارت گرافیک Radeon RX 7900 XT خواهد بود. Olrak29_ موفق شده تا براساس تمام شایعات اخیر بلاک دیاگرام چیپ را به تصویر بکشد. ما شنیده‌ایم که AMD واحد محاسباتی یا Compute Unit را کنار می‌گذارد تا از WGP یا Work Group Processors در گرافیک‌های RDNA 3 استفاده نماید.

جزئیاتی از کارت گرافیک Radeon RX 7900 XT

جزئیاتی از کارت گرافیک Radeon RX 7900 XT

پیکربندی Navi 31 به نمایش گذاشته شده شامل دو GCD یا Graphics Core Die و یک MCD یا Multi-Cache Die است. هر GCD شامل سه انجین سایه زن (در کل شش عدد) خواهد بود و هر انجین سایه زن نیز دو آرایه سایه زن را در اختیار خواهد داشت (در کل دوازده عدد). هر آرایه سایه زن نیز ۵ WGP را در خود جای خواهد داد تا در نهایت به ۶۰ WGP برسیم و هر WGP حاوی ۸ SIMD32 با ۳۲ ALU خواهد بود. این یعنی ما شاهد ۷۶۸۰ هسته به ازای هر GCD یا ۱۵۳۶۰ هسته در کل هستیم.

MCD حاضر در Navi 31 نیز به دو GCD از طری اینترکانکت نسل جدید Infinity Fabric متصل خواهد شد. همچنین ۲۵۶ یا ۵۱۲ مگابایت حافظه Infinity Cache برای آن در نظر گرفته شده است. هر GPU نیز چهار رابط حافظه ۳۲ بیتی در اختیار دارند. این یعنی گذرگاه حافظه ۲۵۶ بیتی.

تا به حال شایعاتی وجود داشته که ممکن است گرافیک‌های RDNA 3 هر چه که انویدیا برای نسل بعد آماده می‌کند را در زمینه عملکرد Rasterization شکست دهند. به نظر می‌رسد تیم سرخ با ارائه اولین گرافیک‌های MCM تحت لاین آپ Radeon RX پیشگام خواهد بود. اما انتظار می‌رود انویدیا نیز خیلی سریع با لاین آپ بعدی که قرار است بیش از ۳ برابر عملکرد را نسبت به Ampere بهبود دهد، واکنش نشان دهد.

عملکرد احتمالی گرافیک‌های نسل بعدی
نام گرافیکNavi 10Navi 21Navi 31
فناوری ساخت۷ نانومتر۷ نانومتر۵ نانومتر (۶ نانومتر؟
نوع پکیجیکپارچهیکپارچهMCD
Multi-Chiplet Die
تعداد انجین سایه زن۲۴۶
تعداد WGP۲۰۴۰۳۰ (برای هر MCD)
60 (در کل)
تعداد پردازنده جریانی به ازای هر WGP۱۲۸۱۲۸۲۵۶
تعداد واحد محاسباتی۴۰۸۰۱۲۰ (برای هر MCD)
240 (در کل)
تعداد هسته به ازای هر Die۲۵۶۰۵۱۲۰۷۶۸۰
تعداد هسته در کل۲۵۶۰۵۱۲۰۱۵۳۶۰
گذرگاه حافظه۲۵۶ بیت۲۵۶ بیت۲۵۶ بیت
نوع حافظهGDDR6GDDR6GDDR6
Infinity Cache۱۲۸ مگابایت۲۵۶ / ۵۱۲ مگابایت
مدل پرچمدارRadeon RX 5700 XTRadeon RX 6900 XTRadeon RX 7900 XT
زمان عرضهفصل سوم ۲۰۱۹فصل چهارم ۲۰۲۰فصل چهارم ۲۰۲۲
چیپ گرافیکی AMD

در زمینه اعداد و ارقام، معماری Ampere GA102 به عنوان مرجع در نظر گرفته شده. در مقایسه با آن Ada Lovelace AD102 ظاهرا ۲٫۲ برابر عملکرد بهتری را ارائه می‌دهد در حالی که RDNA 3 Navi 3X گفته شده بیش از ۲٫۵ برابر بهبود را فراهم می‌کند. ظاهرا نسل بعد قدم بزرگ در جهت تکامل گرافیک‌ها محسوب می‌شود و با توجه به این که AMD همین حالا فناوری‌های جدیدی مانند FSR و Ray Tracing را در اختیار دارد، شاهد رقابت فوق العاده جذابی بین تیم سرخ و سبز خواهیم بود.

بدون امتیاز