فناوری ساخت احتمالی AMD RDNA 4 – خانواده Radeon RX 8000

اطلاعات جدیدی منتشر شده که فناوری ساخت احتمالی گرافیک‌های سری Radeon RX 8000 با معماری AMD RDNA 4 را نشان می‌دهد. در واقع Greymon55 اعلام کرده که این خانواده ترکیبی از نود ۳ نانومتری و ۵ نانومتری خواهد بود. جالب اینجاست ما هنوز تا عرضه RDNA 3 نیز فاصله زیادی داریم اما این افشاگر درباره جانشین آن صحبت می‌کند.

با توجه به صحبت‌های او، ظاهرا مشابه با RDNA 3، معماری بعدی تیم سرخ (RDNA 4) نیز طراحی MCM خواهد داشت و به همین جهت دو لیتوگرافی مختلف برای آن استفاده می‌شوند. این معماری نیرو بخش گرافیک‌های Navi 4X و مدل پرچمدار Navi 41 خواهد بود که قبلا درباره آن جزئیاتی را مطرح کرده بودیم. همچنین اشاره شده کارت گرافیک‌های Radeon RX 8000 از یک معماری مشترک (RDNA 4) استفاده می‌کنند و به مانند نسل RX 7000 به دو دسته با معماری مختلف تقسیم نخواهند شد.

فناوری ساخت احتمالی AMD RDNA 4

گزارشاتی اخیرا منتشر شده که نشان می‌دهد معماری RDNA 3 احتمالا تنها در مدل‌های Navi 31 و Navi 32 و شاید Navi 33 حضور دارد و باقی لاین آپ از معماری RDNA 2 Refresh استفاده خواهد کرد. Navi 31 و Navi 32 طراحی MCM خواهند داشت و نود ۵ نانومتری برای GCD یا Graphics Compute Die و نود ۶ نانومتری برای MCD یا Multi-Cache / IO Die استفاده می‌شوند. گرافیک‌های RDNA 2 Refresh اما تنها از لیتوگرافی ۶ نانومتری استفاده می‌کنند تا مقداری بهبود را شاهد باشیم.

برای RDNA 4 اما به نظر می‌رسد که AMD برنامه دارد از آن در تمام لاین آپ خود استفاده کند و خبری از معماری قدیمی‌تر مانند RDNA 3 نخواهد بود. همانطور که گفتیم تیم سرخ از دو فناوری ساخت متفاوت برای Navi 41 کمک خواهد گرفت که به ترتیب ۵ و ۳ نانومتری می‌باشند. این یعنی GCD بر پایه نود ۳ نانومتری خواهد بود در حالی که MCD با نود ۵ نانومتری تولید می‌شود. از آنجایی که RDNA 3 برای اواخر ۲۰۲۲ برنامه ریزی شده، لاین آپ RDNA 4 احتمالا در ۲۰۲۴ به بازار عرضه خواهد شد تا با جانشین Nvidia Ada Lovelace و ARC Battle Mage یا Celestial اینتل رقابت کند.

ستاره Gamma Cassiopeiae

به علاوه Greymon55 ظاهرا موفق شده تا اسم رمز داخلی گرافیک پرچمدار RDNA 3 را نیز افشا کند که Gamma Cassiopeiae نام دارد. ممکن است AMD دوباره از نام ستاره‌ها برای گرافیک‌های خود استفاده کند پس از آن که یک نسل کامل از نام ماهی‌ها برای گرافیک‌های خود بهره گرفت.

نام گرافیکNavi 21Navi 33Navi 32Navi 31Navi 41
فناوری ساخت۷ نانومتر۶ نانومتر۵ نانومتر / ۶ نانومتر۵ نانومتر / ۶ نانومتر۳ نانومتر / ۵ نانومتر
نوع پکیجیکپارچهیکپارچهMCMMCMMCM
تعداد انجین سایه زن۴۲۴۶نامشخص
تعداد WGP۴۰۲۰۲۰ (برای هر GCD)
40 (در کل)
۳۰ (برای هر GCD)
60 (در کل)
نامشخص
تعداد پردازنده جریانی به ازای هر WGP۱۲۸۲۵۶۲۵۶۲۵۶نامشخص
تعداد واحد محاسباتی۸۰۴۰۸۰ (برای هر GCD)
160 (در کل)
۱۲۰ (برای هر GCD)
240 (در کل)
نامشخص
تعداد هسته به ازای هر Die۵۱۲۰۵۱۲۰۵۱۲۰۷۶۸۰نامشخص
تعداد هسته در کل۵۱۲۰۵۱۲۰۱۰۲۴۰۱۵۳۶۰نامشخص
گذرگاه حافظه۲۵۶ بیت۱۲۸ بیت۱۹۲ بیت۲۵۶ بیتنامشخص
نوع حافظهGDDR6GDDR6GDDR6GDDR6نامشخص
Infinity Cache۱۲۸ مگابایت۲۵۶ مگابایت۳۸۴ مگابایت۲۵۶ / ۵۱۲ مگابایتنامشخص
مدل پرچمدارRadeon RX 6900 XTRadeon RX 7600 XT؟Radeon RX 7700 XT؟Radeon RX 7900 XTRadeon RX 8900 XT
زمان عرضهفصل چهارم ۲۰۲۰فصل چهارم ۲۰۲۲فصل چهارم ۲۰۲۲فصل چهارم ۲۰۲۲۲۰۲۴؟

امتیاز: ۵٫۰ از ۵ (۱ رای)