پردازنده های Sapphire Rapids SP افشا شدند – ۵۶ هسته و توان حرارتی ۳۵۰ وات

چندین مدل از پردازنده های خانواده سرور Sapphire Rapids SP Xeon اینتل با تعداد هسته، میزان حافظه کش و توان حرارتی افشا شدند. این افشاگری از سوی Yuuki_Ans انجام شده که ظاهرا لیست مشخصات و تصاویر بُردهای مهندسی چیپ‌های Xeon نسل بعدی تیم آبی را بدست آورده است.

تمام پردازنده‌های لیست شده از تعداد هسته، میزان حافظه کش و توان حرارتی متفاوتی بهره می‌برند. لاین آپ Sapphire Rapids SP از فناوری ساخت Intel 7 (یا ۱۰nm Enhanced SuperFin سابق)، معماری هسته Golden Cove و تا حداکثر ۵۶ هسته استفاده می‌کنند.

پردازنده های Sapphire Rapids SP افشا شدند

  • Sapphire Rapids-SP با ۲۴ هسته / ۴۸ رشته / ۴۵٫۰ مگابایت حافظه کش / ۲۲۵ وات
  • Sapphire Rapids-SP با ۲۸ هسته / ۵۶ رشته / ۵۲٫۵ مگابایت حافظه کش / ۲۵۰ وات
  • Sapphire Rapids-SP با ۴۰ هسته / ۸۰ رشته / ۷۵٫۰ مگابایت حافظه کش / ۳۰۰ وات
  • Sapphire Rapids-SP با ۴۴ هسته / ۸۸ رشته / ۸۲٫۵ مگابایت حافظه کش / ۲۷۰ وات
  • Sapphire Rapids-SP با ۴۸ هسته / ۹۶ رشته / ۹۰٫۰ مگابایت حافظه کش / ۳۵۰ وات
  • Sapphire Rapids-SP با ۵۶ هسته / ۱۱۲ رشته / ۱۰۵ مگابایت حافظه کش / ۳۵۰ وات
پردازنده‌ Sapphire Rapids SP

در بین تمام این مدل‌ها، سرعت کلاک نمونه‌های ۲۴، ۲۸ و ۴۸ هسته‌ای منتشر شده. البته باید اشاره کنیم که این نمونه‌ها اولیه هستند و انتظار داریم که در مدل‌های نهایی فرکانس افزایش یابد. دو مدل ۲۸ و ۴۸ هسته از فرکانس ۱٫۳ گیگاهرتز بهره می‌برند در حالی که نمونه ۲۴ هسته‌ای فرکانسی ۱٫۵ گیگاهرتز دارد. این مقادیر میزان سرعت کلاک پایه می‌باشد و احتمالا حداکثر شاهد ۳٫۵ الی ۴٫۰ گیگاهرتز فرکانس بوست خواهیم بود.

برد تست پردازنده‌ Sapphire Rapids SP
پردازنده‌ Sapphire Rapids SP

لاین آپ Sapphire Rapids SP از حافظه‌های ۸ کاناله DDR5 با سرعتی تا ۴۸۰۰ مگاهرتز و استاندارد PCI Express Gen 5.0 در پلتفرم Eagle Stream پشتیبانی خواهد کرد. پلتفرم مذکور با سوکت LGA 4677 همراه است که جایگزینی برای سوکت فعلی LGA 4189 در پلتفرم Cedar Island و Whitley میزبان چیپ‌های Cooper Lake SP و Ice Lake SP می‌باشد.

مشخصات نشان می‌دهند که بالاترین مدل از ۵۶ هسته و توان حرارتی ۳۵۰ وات برخوردار است. نکته جالب درباره این پیکربندی احتمال استفاده آن از طراحی MCM یا Tile را نشان می‌دهد. چیپ Sapphire Rapids SP بین ۴ Tile تقسیم می‌شود که هر کدام شامل ۱۴ هسته خواهند بود. دو مدل دیگر اما طراحی یکپارچه دارند، یک نمونه ۲۴ هسته‌ای ۲۲۵ واتی و یک نمونه ۴۴ هسته‌ای ۲۷۰ واتی.

مشخصات پلتفرم Intel Xeon

به نظر می‌رسد که AMD همچنان از نظر تعداد هسته و رشته دست بالا را با چیپ‌های Genoa خواهد داشت که گفته می‌شود تا ۹۶ هسته را در اختیار دارند. این در حالیست که اینتل حداکثر ۵۶ هسته را ارائه می‌دهد، مگر آن که تیم آبی مقداری برنامه‌های خود را تغییر دهد.

پردازنده‌های Sapphire Rapids SP حاوی ۴ پشته HBM2 با حداثکر حجم ۶۴ گیگابایت (هر کدام ۱۶ گیگابایت) می‌باشند. پهنای باند این ماژول‌ها به ۱ ترابایت بر ثانیه خواهد رسید. با توجه به جزئیاتی که توسط AdoredTV افشا شده، HBM2 و DDR5 قادر خواهند بود تا در کنار یکدیگر در حالت‌های مختلف فعالیت کنند. وجود حافظه در نزدیکی چیپ باعث می‌شود برخی بارهای کاری که نیازمند داده‌های بزرگی هستند عملکرد بسیار بهتری داشته باشند و در واقع این حافظه به عنوان کش سطح چهارم فعالیت می‌کند.

پلتفرم بعدی اینتل در بازار سرور باید با لاین آپ EPYC Genoa و معماری Zen 4 رقابت کند که از پلتفرم نوین SP5 استفده خواهد کرد. AMD قول داده تا قابلیت‌های جدید به همراه پشتیبانی از حافظه‌های جدیدتر را برای Genoa ارائه دهد که این شامل پشتیبانی از حافظه‌های ۸ کاناله DDR5 و تا ۸۰ خط PCI Express 5.0 و غیره می‌شود. پلتفرم اینتل می‌تواند تا ۸ سوکت داشته باشد که یعنی ۴۴۸ هسته و ۹۹۶ رشته روی یک سرور (در صورت استفاده از چیپ‌های ۵۶ هسته‌ای).

پردازنده‌ Sapphire Rapids SP

در حال حاضر پردازنده‌های AMD EPYC نمونه‌های اینتلی را در بحث کارایی بر مصرف، تعداد هسته و رشته، قابلیت‌ها و هزینه عملیاتی کاملا شکست می‌دهند. تا به حال نیز شاهد بوده‌ایم که بازیگران بزرگ بازار سرور دیتاسنترهای ابری خود را به چیپ‌های EPYC مجهز نموده‌اند. باید ببینیم که اینتل می‌تواند در ادامه لاین آپ Xeon را با Sapphire Rapids بازیابی کند یا خیر. فعلا انتظار می‌رود که این خانواده در ۲۰۲۱ عرضه شود اما این احتمال نیز وجود دارد که ما تولید محدودی را برای ابر کامپیوتر Aurora شاهد باشیم و در نهایت تولید انبوه به نیمه اول ۲۰۲۲ موکول شود.

نام خانوادهSkylake-SPCascade Lake-SP/APCooper Lake-SP/APIce Lake-SPSapphire RapidsEmerald RapidsGranite RapidsDiamond Rapids
فناوری۱۴ نانومتر۱۴ نانومتر پلاس پلاس۱۴ نانومتر پلاس پلاس۱۰ نانومتر پلاس۱۰ نانومتر
Enhanced SuperFin؟
۱۰ نانومتر
Enhanced SuperFin؟
۷ نانومتر؟زیر ۷ نانومتر؟
نام پلتفرمIntel PurleyIntel PurleyIntel WhitleyIntel WhitleyIntel Eagle StreamIntel Eagle StreamIntel Mountain Stream
Intel Birch Stream
Intel Mountain Stream
Intel Birch Stream
پکیج شامل چند چیپ (MCP)خیربلهبلهبلهنامشخصنامشخصنامشخصنامشخص
سوکتLGA3647LGA3647
BGA5903
LGA4189
BGA5903
LGA4189LGA4677LGA4677LGA4677نامشخص
بیشترین تعداد هستهتا ۲۸ هستهتا ۲۸ هسته
تا ۴۸ هسته
تا ۲۸ هسته
تا ۴۸ هسته
تا ۴۰ هستهتا ۵۶ هسته؟نامشخصنامشخصنامشخص
بیشترین تعداد رشته (تِرِد)تا ۵۶ رشتهتا ۵۶ رشته
تا ۹۶ رشته
تا ۵۶ رشته
تا ۹۶ رشته
تا ۸۰ رشتهتا ۱۱۲ رشته؟نامشخصنامخصشنامشخص
بیشترین مقدار کش سطح ۳۳۸٫۵ مگبایت۳۸٫۵ مگابایت
۶۶ مگابایت
نامشخصنامشخصنامشخصنامشخصنامشخصنامشخص
پشتیبانی از حافظهDDR4-2666
6-Channel
DDR4-2933
6-Channel
DDR4-2933
12-Channel
۸-Channel DDR4۸-Channel DDR4۸-Channel DDR5۸-Channel DDR5نامشخصنامشخص
پشتیبانی از نسل PCIePCIe 3.0PCIe 3.0PCIe 3.0PCIe 4.0PCIe 5.0PCIe 5.0PCIe 6.0؟PCIe 6.0؟
محدود توان مصرفی۱۴۰ الی ۲۰۵ وات۱۶۵ الی ۲۰۵ واتنامشخص۱۰۵ الی ۲۷۰ واتنامشخصنامشخصنامشخصنامشخص
۳D Xpoint Optane DIMMنداردApache PassBarlow PassBarlow PassCrow PassCrow Pass؟Donahue Pass؟Donahue Pass؟
رقیبAMD EPYC Naples 14nmAMD EPYC Rome 7nmAMD EPYC Rome 7nmAMD EPYC Milan 7nm+نسل بعد AMD EPYCنسل بعد AMD EPYCنسل بعد AMD EPYCنسل بعد AMD EPYC
زمان عرضه۲۰۱۷۲۰۱۸۲۰۱۹۲۰۲۱۲۰۲۱ – ۲۰۲۲؟۲۰۲۲؟۲۰۲۳؟۲۰۲۴؟

امتیاز: ۵٫۰ از ۵ (۱ رای)