دیتکو - لوگو
Search
Close this search box.

AMD سلطان بازار خرده فروشی پردازنده دسکتاپ – Alder Lake ناجی اینتل

فهرست عنوان محتوای صفحه

[ad_1]

حالا دیگر در بخش دسکتاپ ورق به طور کامل در حال برگشتن است. AMD که در سال‌های نه چندان دور برای عدم حذف از بازار تلاش می‌کرد و در مقابل اینتل حاکم بی چون و چرای بازار بود، حالا نه تنها اینتل را به چالش کشیده بلکه در حال پشت سر گذاشتن غول آبیست. تیم قرمز با پردازنده‌های رایزن خود در بخش دسکتاپ موفقیت‎‌های بزرگی کسب کرد و طبق جدیدترین آمار فروش از دیتابیس خرده فروشی‌های بزرگ آلمانی، عملکرد AMD در بازار خرده فروشی پردازنده دسکتاپ فوق العاده بوده، با این حال با نزدیک شدن به زمان عرضه سری Alder Lake، آینده‌ای روشن را می‌توان برای تیم آبی متصور شد.

یکه تازی AMD در بازار خرده فروشی پردازنده دسکتاپ

اطلاعاتی از بازار پردازنده‌های دسکتاپ توسط کاربری در Reddit به اشتراک گذاشته شده که جزئیات فروش پردازنده‌های دسکتاپ را از Mindfactory به اطلاع می‌رساند. بر اساس این اطلاعات، 85 درصد از پردازنده‌های به فروش رفته توسط شرکت Mindfactory در ماه می، از پردازنده‌های رایزن AMD بوده است و فقط 15 درصد از کل CPUهای به فروش رفته ساخت اینتل بوده‌اند. اما در ماه جولای وضعیت مقداری برای اینتل بهتر بوده و سهم تیم آبی از بازار خرده فروشی CPUهای دسکتاپ 24 درصد بوده و باز هم برنده این میدان AMD بوده است.

این اطلاعات از چندین جنبه معنا و مفهوم خاصی دارند. یک اینکه اگر چه آمار مربوط به فقط یک خرده فروشی است، اما یک اطلاعات کلی در رابطه با وضعیت فروش پردازنده توسط خرده فروشی‌ها در اختیار ما قرار می‌دهد. ضمنا در خرده فروشی‌های بزرگ اینترنتی آمار مشابهی را شاهد هستیم. در آمازون 8 مورد از 10 پردازنده پرفروش ساخت AMD بوده و همچنین در Newegg از 10 پردازنده پرفروش، 7 مدل از رایزن های AMD در لیست قرار دارند. اما موردی که وجود دارد این است که اینتل در انتظار فرا رسیدن زمان عرضه پردازنده‌های Alder Lake است. انتظار می‌رود غول آبی تراشه‌های رده بالای Alder Lake را در رویدادی در ماه اکتبر معرفی کند اما دیگر مدل‌های این خانواده ممکن است زودتر و در اوایل ماه ژانویه و در نمایشگاه CES 2022 رونمایی شوند.

Alder Lake اولین نسل از تراشه‌های اینتل خواهند بود که از معماری big.LITTLE بهره‌مند می‌شوند و احتمالا با مادربردهای چیپست Z690 سازگار خواهند بود. بنا به اطلاعات از قبل منتشر شده، نسل بعدی پردازنده‌های اینتل قادر به پشتیبانی از هر دو نسل رم‌های DDR4 و DDR5 هستند و احتمالا از PCIe 5.0 نیز پشتیبانی کنند. رقابت بین اینتل و AMD بعد از عرضه Alder Lake به مراتب دیدنی‌تر خواهد شد.

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)