دیتکو - لوگو
Search
Close this search box.

SK Hynix تولید انبوه رم های DDR5 را به زودی آغاز می‌کند

فهرست عنوان محتوای صفحه

[ad_1]

همان طور که پیش بینی میشد، زودتر از آنچه که تصور می‌کنیم رم‌های DDR5 تبدیل به استاندارد حافظه در کامپیوترهای شخصی خواهند شد و طولی نخواهد کشید که شاهد عرضه کیت‌های مختلف این حافظه‌ها از سوی سازندگان گوناگون خواهیم بود. SK Hynix، سازنده بزرگ تراشه حافظه از کره جنوبی برنامه خود برای تولید انبوه رم های DDR5 را طی ماه‌های آینده اعلام کرده است. حافظه‌های تجاری DDR5 ساخت SK Hynix احتمالا همزمان با پلتفرم Alder Lake اینتل که قرار است در ادامه سال جاری وارد بازار شود، از راه خواهند رسید. همچنین سازنده بزرگ کره‌ای در نیمه دوم سال میلادی جاری تولید حافظه فلش با فناوری 176 لایه ای 3D/4D NAND را نیز آغاز خواهد کرد.

مانند دیگر سازندگان تراشه‌های DRAM، شرکت SK Hynix نیز اولین سری از تراشه‌ها و ماژول‌های DDR5 را در سال 2019 معرفی کرد اما تولید انبوه این تراشه‌ها در نیمه دوم سال 2021 آغاز می‌شود. حافظه هایی که قرار است به تولید انبوه برسند تفاوت نسبتا زیادی با نمونه‌های اولیه مهندسی شده دارند. در حال حاضر SK Hynix نمونه‌هایی از  IC و ماژول های DDR5 در اختیار برخی از مشتریانی قرار داده که قصد دارند حافظه‌های نسل جدید را بر روی پلتفرم‌های جدید با پردازنده‌هایی که به زودی از راه می‌رسند اعتبار سنجی کنند.

پردازنده‌های Alder Lake اولین پلتفرم سازگار با رم‌های DDR5 هستند که امسال وارد بازار خواهند شد و تولید انبوه رم‌های نسل جدید برای برآوردن کردن نیاز بازار PC به زودی آغاز می‌شود. در نیمه نخست سال 2022، رم‌های DDR5 در سرورهایی که توسط پردازنده‌های Sapphire Rapids اینتل ساپورت می‌شوند قرار خواهند گرفت.

زمان تولید انبوه رم های DDR5 کمپانی SK Hynix

همچنین SK Hynix اعلام کرده است که نیمه دوم همین امسال، عرضه تراشه‌های DRAM با فرآیند تولید 1anm را که از طریق فناوری EUV به تولید انبوه رسیده‌اند، همزمان با تولید انبوه رم‌های DDR5 آغاز می‌کند. این کمپانی در اوایل ماه جاری تولید انبوه تراشه‌های LPDDR4-4266 را با برخورداری از فناوری تولید 1anm و EUV آغاز کرده است. به گفته SK Hynix، ابزار جدید تولید باعث شده بهره وری تولید ویفر در مقایسه با معماری 1znm تا 25 درصد افزایش پیدا کند و همچنین تراشه‌های LPDDR4 جدید نسبت به نسل قبلی خود 20 درصد انرژی کمتری مصرف می‌کنند.

از اوایل سال میلادی آینده، SK Hynix از معماری 1a برای ساخت حافظه‌های DDR5 استفاده خواهد کرد. این حافظه‌ها جایگزین نسل اول تراشه‌های DDR5 ساخت این کمپانی می‌شوند و DDR5های جدید با فرآیند تولید بسیار پیشرفته EUV به تولید خواهند رسید که از نظر مصرف و عملکرد، تاثیر مثبتی بر روی این تراشه‌ها خواهد داشت. در مورد حافظه های فلش جدید SK Hynix نیز باید گفت که کمپانی تولید نمونه‌های 512 گیگابیتی با تراشه‌های 176 لایه ای را آغاز کرده و با تولید انبوه آنها طی ماه آینده، می‌توانیم انتظار عرضه این محصولات را در سال 2022 داشته باشیم.

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)