عرضه اولیه Instinct MI200 Aldebaran توسط AMD تایید شد

تیم سرخ تایید کرده که از همین حالا عرضه اولیه شتاب دهنده Instinct MI200 Aldebaran بر پایه معماری CDNA 2 را آغاز کرده است. در طی ارائه درآمد فصل دوم ۲۰۲۱، AMD اعلام کرد که شتاب دهنده‌های نسل جدید با معماری نسل دوم CDNA را همین حالا به اولین مشتری‌ها تحویل داده است.

از قبل تایید شده بود که Aldebaran (یا شتاب دهنده Instinct MI200) از دو چیپ بهره می‌برد. بلاک دیاگرام به تصویر کشیده شده نیز دو die را نشان می‌دهد که هر کدام ۸ انجین سایه زن را برای جمع ۱۶ عدد در خود جای داده‌اند. هر Shader Engine حاوی ۱۶ واحد محاسباتی با نرخ کامل Full-Rate FP64 و Packed FP32 و نسل دوم Matrix Engine برای عملیات‌های FP16 و BF16 است.

عرضه اولیه Instinct MI200 Aldebaran انجام شده است

عرضه اولیه Instinct MI200 Aldebaran انجام شده است

هر die بالغ بر ۱۲۸ واحد محاسباتی را شامل می‌شود که یعنی ۸۱۹۲ هسته. در نهایت ما شاهد ۲۵۶ واحد محاسباتی یا ۱۶۳۸۴ هسته برای کل چیپ خواهیم بود. Aldebaran همچنین از یک اینترکانکت XGMI جدید بهره می‌برد. هر چیپلت نیز از انجین VCN 2.6 و کنترلر اصلی ورودی / خروجی برخوردار است.

به سراغ بخش حافظه که برویم، AMD از رابط ۸ کاناله با گذرگاه‌های ۱۰۲۴ بیتی استفاده کرده تا گذرگاه کلی ۸۱۹۲ بیت باشد. هر رابط می‌تواند ماژول‌های ۲ گیگابایتی HBM2e را پشتیبانی کند. یعنی تا ۱۶ گیگابایت حافظه HBM2e به ازای هر پشته و از آنجایی که شاهد هشت پشته هستیم، جمع حافظه می‌تواند میزان بی نظیر ۱۲۸ گیگابایت باشد. این میزان ۴۸ گیگابایت بیشتر از چیپ A100 انویدیا با ۸۰ گیگابایت حافظه HBM2e است. شتاب دهنده جدید AMD واقعا یک غول پردازشی در بحث HPC خواهد بود اما انتظار داریم توان مصرفی بسیار بالایی نیز داشته باشد. در عین حال Kepler_L2 ادعا می‌کند که شتاب دهنده Instinct MI200 در واقع از پیکربندی تقلیل یافته با ۲۲۴ واحد محاسباتی یا ۱۴۳۳۶ هسته استفاده خواهد کرد. تقریبا ۱۴ درصد هسته کمتر از چیپ کامل Aldebaran.

بلاک دیاگرام غیر رسمی چیپ AMD Aldebaran

AMD Instinct MI200 شاید با نام دیگر Aldebaran شناخته شود که یکی از ستاره‌های غول پیکر صورت فلکی گاو (Taurus) با شعاع خورشیدی ۴۴٫۱۳ یا ۷۵ درصد بیشتر از Arcturus می‌باشد. نامگذاری نشان می‌دهد که شاید Aldebaran دو برابر قدرتمندتر از Arcturus باشد زیرا نام شتاب دهنده‌های MI معمولا نمایانگر عملکرد خام آنهاست. هر چند که فعلا این موضوع تنها یک حدس به شمار می‌رود اما با توجه به استفاده از طراحی MCM می‌تواند حقیقت داشته باشد.

نام شتاب دهندهAMD Radeon Instinct MI6AMD Radeon Instinct MI8AMD Radeon Instinct MI25AMD Radeon Instinct MI50AMD Radeon Instinct MI60AMD Radeon Instinct MI100AMD Radeon Instinct MI200
معماری گرافیکPolaris 10Fiji XTVega 10Vega 20Vega 20ArcturusAldebaran؟
فناوری ساخت۱۴ نانومتر
FinFET
۲۸ نانومتر۱۴ نانومتر
FinFET
۷ نانومتر
FinFET
۷ نانومتر
FinFET
۷ نانومتر
FinFET
فناوری ساخت پیشرفته
هسته‌های پردازنده گرافیکی۲۳۰۴۴۰۹۶۴۰۹۶۳۸۴۰۴۰۹۶۷۶۸۰۱۴۳۳۶؟
فرکانس پردازنده گرافیکی۱۲۳۷ مگاهرتز۱۰۰۰ مگاهرتز۱۵۰۰ مگاهرتز۱۷۴۶ مگاهرتز۱۸۰۰ مگاهرتز۱۵۰۰مگاهرتزنامشخص
محاسبه FP16۵٫۷ ترافلاپ۸٫۲ ترافلاپ۲۴٫۶ ترافلاپ۲۶٫۸ ترافلاپ۲۹٫۶ ترافلاپ۱۸۵ ترافلاپنامشخص
محاسبه FP32۵٫۷ ترافلاپ۸٫۲ ترافلاپ۱۲٫۳ ترافلاپ۱۳٫۴ ترافلاپ۱۴٫۸ ترافلاپ۲۳٫۱ ترافلاپنامشخص
محاسبه FP62۳۸۴ گیگافلاپ۵۱۲ گیگافلاپ۷۶۸ گیگافلاپ۶٫۷ ترافلاپ۷٫۴ ترافلاپ۱۱٫۵ ترافلاپنامشخص
حافظه ویدیویی۱۶ گیگابایت
GDDR5
۴ گیگابایت
HBM`
۱۶ گیگابایت
HBM2
۱۶ گیگابایت
HBM2
۳۲ گیگابایت
HBM2
۳۲ گیگابایت
HBM2
۶۴ / ۱۲۸ گیگابایت
HBM2e؟
فرکانس حافظه۱۷۵۰ مگاهرتز۵۰۰ مگاهرتز۹۴۵ مگاهرتز۱۰۰۰ مگاهرتز۱۰۰۰ مگاهرتز۱۲۰۰ مگاهرتزنامشخص
گذرگاه حافظه۲۵۶ بیت۴۰۹۶ بیت۲۰۴۸ بیت۴۰۹۶ بیت۴۰۹۶ بیت۴۰۹۶ بیت۸۱۹۲ بیت
پهنای باند حافظه۲۲۴ گیگابایت بر ثانیه۵۱۲ گیگابایت بر ثانیه۴۸۴ گیگابایت بر ثانیه۱ ترابایت بر ثانیه۱ ترابایت بر ثانیه۱٫۲۳ ترابایت بر ثانیه۲ ترابایت بر ثانیه؟
فرم فاکتورتک اسلات
طول کامل
دو اسلات
طول نیمه
دو اسلات
طول کامل
دو اسلات
طول کامل
دو اسلات
طول کامل
دو اسلات
طول کامل
دو اسلات
طول کامل
خنک کنندهغیر فعالغیر فعالغیر فعالغیر فعالغیر فعالغیر فعالغیر فعال
توان حرارتی۱۵۰ وات۱۷۵ وات۳۰۰ وات۳۰۰ وات۳۰۰ وات۳۰۰ واتنامشخص

امتیاز: ۵٫۰ از ۵ (۱ رای)